Školní družina

Školní družina je typem zájmového vzdělávání a mezi její cíle patří naplňování obecných cílů vzdělávání prostředky dané specifičností její povahy.

Jedná se zejména o:

• rozvoj žáka, jeho učení a poznávání
  • pochopení základů hodnot, na nichž je postavena naše společnost
  • získávání samostatnosti a sebevědomí k tomu, aby se žák mohl projevovat jako svébytná osobnost působící na své okolí

Mezi cíle školní družiny patří vést žáky ke smysluplnému trávení volného času, umožnění relaxační činnosti a přípravy na vyučování.

Kapacita školní družiny je 25 žáků.

Obsah vzdělávání

Činnost školní družiny je realizována prostřednictvím konkrétních činností. Jsou to činnosti:

1. pravidelné
  2. průběžné
  3. příležitostné
  4. spontánní

Mezi prostředky školní družiny patří zejména hra, která přináší kladné emoce, navozuje nové zážitky a využívá prvky zážitkové pedagogiky.

Strategií výchovné práce je respektování požadavků pedagogiky volného času, což je požadavek pedagogického ovlivňování volného času, dobrovolnosti, zajímavosti a zájmovosti, aktivity, citlivosti i citovosti a prostoru k seberealizaci.

Program činností

V harmonogramu školní družiny lze najít:

• relaxační činnost
  • výtvarné a pracovní činnosti
  • sportovní činnosti
  • trávení času v přírodě
  • stolní a společenské hry
  • sociální, psychologické a didaktické hry
  • činnost pro rozvoj komunikace
  • práci s počítačem a internetem
  • přípravu na vyučování
  • spontánní činnosti