Léto s vodou – příměstský tábor

Ve dnech 8. - 19. července 2019 proběhl při ZŠ a MŠ Troskotovice příměstský tábor, jehož hlavním tématem byla voda. A to nejen proto, že je voda důležitá pro život vůbec, ale hlavně proto, že snad žádné dítě si nedokáže představit léto a prázdniny bez vodních radovánek. A těch jsme si během společně strávených dní náležitě užili! Počasí nám také celkem přálo. A když bylo trošku pod mrakem, plnily děti různé úkoly a aktivity a sbíraly tak bodíky důležité pro umístění v celotáborové hře.

Hned první den se děti rozdělily do týmů, vymyslely jim název, vyrobily vlajky a týmová trička a složily pokřik, kterým jsme se každé ráno všichni společně vítali. Seznámili jsme se s celotáborovou hrou, a protože zde byly i děti docházející do jiných škol, bylo třeba se seznámit také vzájemně. K tomu nám posloužily různé seznamovací hry.

Následující den k nám zavítalo mobilní planetárium, kde jsme zhlédli film o vodě a moři. Ten se pak děti snažily zachytit na papír, ať už malbou nebo vyprávěním příběhu. Z různých recyklovatelných materiálů jsme vyráběli vodníky – použili jsme PET – lahve, víčka, papír, starou vlnu a látky, dřívka od nanuků atd. Jako správní námořníci jsme za doprovodu kytary zpívali námořnické písničky, vyrobili jsme pirátské truhličky, abychom mohli uložit nasbíraný poklad, luštili jsme vzkazy psané morseovkou a sami jsme pak takové vzkazy zkoušeli tvořit pro naše kamarády. Dováděli jsme na místním dětském hřišti, hráli jsme fotbal, nohejbal, na Mrazíka, na rybičky, hledali poklad v moři kamínků, přijelo k nám také divadlo, podnikli jsme menší výšlap k nedalekému rybníku a dvakrát jsme navštívili bazén v Hrušovanech.

Asi největším zážitkem byl pro děti aquazorbing. Každý si ho mohl vyzkoušet na vlastní kůži a nutno říci, že všichni byli nadšení. A protože bylo ten den pravé letní počasí, nic dětem nebránilo vzít následně útokem i bazén a pořádně se osvěžit. Velkou atrakcí byla také 9 metrů vysoká lezecká stěna, kterou mohl každý absolvovat pod vedením zkušeného instruktora. Děti byly velmi šikovné a přes počáteční strach vyzkoušel stěnu každý. Spoustě z nich se nakonec také podařilo vylézt až na samý vrchol stěny.

14 dní rychle uteklo, celotáborová hra byla vyhodnocena, sladkosti i diplomy byly rozdány a my se můžeme těšit zase za rok. Vodě třikrát AHOJ, ahoj, ahoj!

Mgr. Jitka Pašková

Mgr. Zuzana Stehlíková